„Ekspla“ ir „Light Conversion“ kuria lazerinę sistemą vengrų mokslininkams

„Ekspla“ ir „Light Conversion“ kuria lazerinę sistemą vengrų mokslininkams

Bendrovių „Ekspla“ ir „Light Conversion“ konsorciumas pasirašė sutartį su ELI-ALPS tyrimų centru Vengrijoje dėl naujos lazerinės sistemos sukūrimo. „Eksplos“ atstovų teigimu, naujas lazeris bus mažiausiai 3 kartus galingesnis už prieš tai tai lietuvių šiame tyrimų centre įdiegtą sistemą.

Užsakymo vertė – 6 mln. Eur.

Numatyta, kad Lietuvos gamintojai ELI-ALPS lazerinių tyrimų centre Šegede suprojektuos, pagamins ir įdiegs didelio intensyvumo 15 TW (teravatų) galios lazerinę sistemą, kuri spinduliuos ultratrumpuosius 8 femtosekundžių trukmės impulsus 1 kHz (1000 kartų per sekundę) dažniu. Tai bus vienintelė tokių parametrų sistema pasaulyje.

„Naujoji sistema naudos OPCPA (angl. Optical Parametric Chirped-Pulse Amplification) – optinį parametrinį čirpuotų impulsų stiprinimo metodą. Ši technologija sukurta Vilniaus universitete ir šiuo metu yra vyraujantis metodas ypač didelio intensyvumo spinduliuotės impulsams generuoti“, – sako Martynas Barkauskas, „Light Conversion“ direktorius.

SYLOS3 sistema bus gaminama Vilniuje. Ją sudarys ypač didelės energijos bei galios lazerinio kaupinimo šaltinis, kurį gamins „Ekspla“, ir femtosekundinio užkrato formavimo bei OPCPA stiprintuvas, už kurį atsakinga bus „Light Conversion“. Sistemą planuojama baigti ir instaliuoti 2022 m. pabaigoje ELI-ALPS laboratorijose.

ELI-ALPS yra vienas iš trijų ekstremalios šviesos infrastruktūros centrų, kuris buvo pastatytas siekiant pagerinti žinias naudojant ypač trumpus (atosekundžių trukmės) lazerio impulsus. Iš kitų pasaulyje aukšto intensyvumo lazerių centrų ELI-ALPS išsiskiria didelio pasikartojimų dažnio ultratrumpuosius šviesos impulsus generuojančiomis sistemomis.

Teigiama, kad SYLOS3 leis mokslininkams atlikti eksperimentus, kurių iki šiol neleidavo atlikti turėtų įrankių galimybių ribos. Manoma, kad pagrindinės kryptys, kuriose dirbama su SYLOS3 – rentgeno spindulių tyrimai, 4D vaizdinimas, dalelių greitinimas – padės išspręsti iššūkius pramonės, gyvybės mokslų ir fundamentaliųjų tyrimų srityse.

Šiuo metu, kaip VŽ rašė, ELI-ALPS tyrimų centre atliekami eksperimentai jau su dviejomis lazerinėmis sistemomis: SYLOS2A (gamintojai „Ekspla“ ir „Light Conversion“) bei „SYLOS Alignment“ („Ekspla“). Naujoji SYLOS3 bus trečioji šiame centre instaliuota Lietuvos gamintojų sistema. Planuojama, kad SYLOS3 bus mažiausiai 3 kartus galingesnė, nei prieš tai instaliuota.

Informacijos šaltinis Verslo Žinios.