Kelias nuo laboratorijų iki technologijų, gaminių, paslaugų

Kelias nuo laboratorijų iki technologijų, gaminių, paslaugų

Dr. Kęstutis Naudžius, Technologijų konsultantas

Kai drąsių mokslininkų, inžinierių ir verslių žmonių galvas užvaldo naujo atradimo mintis, visada yra žengiamas sekantis žingsnis. Užplūsta gaivalingi klausimai: nuo ko pradėti, su kuo, kaip, kada? Ir ypač tuomet, kai verslo steigimo pradžia dar nutolusi šviesmečiais. Visada idėjų transformavimas susiduria su „mirties slėniu“, kai rinkoje dėl beviltiškos rizikos nėra finansinių ir personalo išteklių. Be to, visoms naujai ateinančioms technologijoms be išimties galioja „hypo ciklas“, kurį, anot Amerikos tyrimų, konsultacijų ir informacinių technologijų įmonės „Gartner“, sudaro radikalių technologijų angažuoti lūkesčiai, brandumas, plitimas, adaptacija, sklaida laike. Taip pat technologijos sėkmė dažnai priklauso ir nuo psichologinių įvairių visuomenių grupių veiksnių.

Kadangi bendradarbiavimo faktorius svarbus tiek startuojančiai, tiek brandžiai įmonei, mokslo ir technologijų parkai įmones jungią į bendruomenes, jas stiprina bei puoselėja. Tai viena iš didžiausių mokslo ir technologijų parkų pridėtinė vertė ir svarbiausia paslauga, sumažinanti komunikacijos, informacinių srautų ir „durų atidarymo“ kaštus. Fizikos instituto mokslo ir technologijų parke (FIMTP) prieš penkerius metus startavęs projektas „Inovacijų konsultacinės ir paramos paslaugos verslui (InoSpurtas)“ teikė pramonės įmonėms verslo konsultacines paslaugas, kurių metu tiesioginę naudą gavo šimtai mokslininkų bei fotonikos srities įmonių.

Visuomet yra paprasčiau, kai atradimu bandoma patenkinti labai konkretų, tikslinį poreikį rinkoje, tada mokslo ir technologijų parkuose teikiamos standartinės bei plačiai pripažintos verslo inkubavimo ir akseleravimo paslaugos. Akivaizdų postūmį tokių paslaugų plėtrai projekto „Inovacijų konsultacinės ir paramos paslaugos verslui (InoSpurtas)“ rėmuose suteikė trijų ciklų konkursas „Ieškomas Inovatorius!“, kurį organizavo bei įgyvendino dabar jau statusą pakeitusi Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). Fizikos instituto mokslo ir technologijų parkas suteikė galimybes verslo pradžiai bei vystymui penkiolikai minėtą konkursą laimėjusių startuolių, to pasekoje buvo įsteigti penki nauji verslai, o įsteigtose įmonėse įdarbinta virš dvidešimties aukštos kvalifikacijos darbuotojų.

Projekto įgyvendinimo laikotarpiu, iš mokslinių laboratorijų į FIMTP atkeliavę technologijų išradimai jau dabar pradeda generuoti naujai įsteigtų įmonių verslo pajamas 3D spausdinimo ir separavimo, gyvsidabrio garų matavimo, ultrakietų ir skaidrių medžiagų pjaustymo, puslaidininkių industrijai skirtų metalų takelių juostų dengimo, optinių skaidulų sujungimo, tiesioginio optinio greitaveikio signalų perdavimo, natūralių baltymų maiste nustatymo, tikslaus lazerinio graviravimo srityse. Taip pat šios inovatyvios technologijos padeda optimizuoti kitų pramonės įmonių gamybinius kaštus,  prisideda prie spartesnio Lietuvos ekonomikos vystymosi bei kuria pridėtinę vertę visuomenei:  gerindamos gyvenimo sąlygas, aplinkos, maisto, vartojimo prekių kokybę.

Bendrai veikiant kartu su naujai įsteigta Inovacijų agentūra  ir Lietuvos mokslo ir technologijų parkais sukuriamas saugesnis ir tvirtesnis pamatas pramonės įmonėms išlikti, plėstis bei augti.

Straipsnis parengtas įgyvendinant Europos regioninio plėtros fondo iš dalies finansuojamą projektą „Inovacijų konsultacinės ir paramos paslaugos verslui (InoSpurtas)“.